Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 24. 11. 2022, 19:00 hod.

A2 ŽENATÝ/ FBM

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

18.15 hodin Povídání o hudbě

 

Ivan ŽENATÝ housle
Robert KRUŽÍK dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

Jean SIBELIUS
Finlandia, op. 26
Carl NIELSEN
Koncert pro housle a orchestr, op. 33
Béla BARTÓK
Koncert pro orchestr, Sz. 116

 


Program tohoto koncertu sestává z hudby tří autorů, kteří ve svých rodných zemích patřili ve své době k vůdčím skladatelským postavám.

Jean Sibelius je bezpochyby jedním z nejvýznačnějších autorů, které světu dala země tisíce jezer. K jeho nejznámějším kompozičním výtvorům lze dozajista řadit symfonickou báseň Finlandia, jež původně vznikla jako hudební manifest finského odporu proti ruské nadvládě. Opus vychází z lidové hudby a líčí specifické krásy finské přírody s jejími zasněženými pláněmi, nádherně průzračnými jezery a hlubokými lesy. Své výsledné podoby se tento symbol finského nacionalismu dočkal roku 1900 a obrovské popularity se mu dostalo nejen v samotném domovském Finsku, ale i daleko za hranicemi.

Dánská hudební kultura nikdy nevynikala přílišným množstvím skladatelů, kteří by se díky své mimořádné kompoziční tvorbě proslavili ve světě. K nejvýraznějším skladatelským osobnostem pocházejícím z Jutského poloostrova patřil Carl Nielsen, jehož Koncert pro housle zazní v podání Ivana Ženatého. Nielsen zkomponoval svůj opus č. 33 pro svého zetě, maďarského houslistu Emila Telmányiho, v roce 1911 v norském Bergenu, kde pobýval na pozvání Niny Grieg, chotě nejslavnějšího norského skladatele Edvarda Griega. Dvoudílný koncert v neoklasicistním stylu vyniká především svými nádhernými melodiemi a dodnes má své pevné místo v repertoáru mnoha světových houslových virtuózů.

První polovina 20. století je v maďarské hudbě spjata především se jménem skladatele Bély Bartóka, který získal světovou proslulost nejen díky svým mimořádným etnomuzikologickým výzkumům, ale obzvláště za činnost kompoziční. Roku 1943 Bartók vytvořil jedno ze svých nejznámějších orchestrálních děl, pětidílný Koncert pro orchestr. Z hlediska formového se nejedná o standardní typ koncertantní skladby, nicméně autor zvolil uvedený název proto, že jednotlivé orchestrální party zpracoval sólovým virtuózním způsobem. Provedení bude řídit šéfdirigent Filharmonie Bohuslava Martinů Robert Kružík.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika