Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 2. 2. 2023, 19:00 hod.

B4 MAHLER / SEDMÁ

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

 

 

Robert KRUŽÍK dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů

Gustav MAHLER
Symfonie č. 7 e moll

 


Začátkem února rozezní sál zlínského Kongresového centra monumentální Symfonie č. 7 Gustava Mahlera, kterou Filharmonie Bohuslava Martinů za řízení svého šéfdirigenta Roberta Kružíka provede vůbec poprvé ve své šestasedmdesátileté historii.

Mahlerova „Sedmá" pochází z roku 1905, tedy z období, v němž u skladatele přetrvávaly negativní stav y beznaděje, temnoty a prázdnoty. Pětivětá kompozice do jisté míry navazuje na finále autorovy předchozí symfonie, avšak zpočátku se pří liš lehce nerodila. V létě roku 1904 se skladateli podařilo zhotovit jednu z částí s tím, že práce na symfonii měly soustavně pokračovat, aby byly dokončeny v létě roku následujícího. Za tímto účelem Mahler odcestoval z Vídně ke své rodině k jezeru Wörthersee. Značný tlak na dokončení díla však u Mahlera vedl k jistému tvůrčímu bloku, a skladatel se tak dle vlastního vyjádření doslova mučil s komponováním až do pozdních nočních hodin. A ni výlet do Dolomitů nedopomohl k zahájení skladebného procesu. Teprve po návratu k Wörthersee se Mahler konečně dočkal políbení tolik vzývané tvůrčí múzy, a to údajně při veslování přes tamější proslulé jezero. Jak skladatel později uvedl, „když jsem poprvé pohladil veslo, napadlo mě téma úvodu k první větě." Zbytek symfonie pak dokončil za pouhé čtyři týdny.

Symfonie č. 7 je mohutnou kompozicí typického mahlerovského rázu, v níž se silně odrážejí skladatelovy filozofické úvahy a niterné potřeby. Její proud prochází od pomyslného hlasu přírody přes zápasy duše s temnotou a pochybnostmi, noční vidiny a výjevy z Mahlerova dětství až po finále plné naděje a vznešeného, byť patrně poněkud sarkastického jasu. Podobně jako v některých svých předchozích symfoniích, i v „Sedmé" Mahler využil ne zcela tradičních hudebních nástrojů orchestru – jako například kravských zvonů, tenorové tuby, kytary či mandolíny.

Premiérového uvedení Mahlerovy Symfonie č. 7 se v září roku 1908 ujal stočlenný orchestr České filharmonie pod vedením samotného autora.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika