Čt, 22. 9. 2022, 19:00 hod.
MELODIE SVĚTA FILMU
Místo konání: Kongresové centrum Zlín | Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s. | Vstupné: 490 / 420 / 360
ZAHAJOVACÍ KONCERT FESTIVALU HARMONIA MORAVIAE 2022
Karel KOŠÁREK klavír
Robert KRUŽÍK dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů
Střevíček (1935) Uvedení snímku Filmových ateliérů Baťa s hudbou Bohuslava Martinů.
Scénář a režie: Elmar Klos, Hudba: Bohuslav MARTINŮ (H.239)
George GERSHWIN / arr. Ferde Grofé
Rhapsody in Blue
Leonard BERNSTEIN
Symfonické tance z muzikálu West Side Story
Zahajovací koncert sezony 2022–23, jenž bude zároveň úvodním koncertem jubilejního 20. ročníku festivalu Harmonia Moraviae, nabídne zajímavé spojení hudby a filmu, a svou ideou tak odkáže na bohatou tradici zlínského filmového průmyslu. Vedle filharmonie řízené jejím šéfdirigentem Robertem Kružíkem se na pódiu Kongresového centra představ í oceňovaný pianista a zlínský rodák Karel Košárek.
Úvodním kusem, který Filharmonie Bohuslava Martinů v nové sezoně provede, bude pochopitelně kompozice z pera Bohuslava Martinů. V roce 1935 požádala slavná zlínská firma Baťa poličského rodáka o zkomponování hudby k propagační reklamě nazvané Střevíček. Ta měla doprovázet obrazový snímek sledující cestu vzniku baťovské dámské botky od jejího návrhu, přes ševcovské kopyto a prvotní prototyp až k sériové výrobě a přesunu výrobku k první majitelce. Ve výsledku vznikl přibližně devítiminutový propagační film s hudbou Bohuslava Martinů, který je dle všeho jedním z mála přímých kontaktů skladatele s firmou Baťa, respektive s městem Zlín. Na úvod zahajovacího koncertu nové sezony promítne Filharmonie Bohuslava Martinů tento takřka devadesát let starý snímek, a to za živého hudebního doprovodu orchestru.
V dalším průběhu večera zazní slavná Gershwinova Rhapsody in Blue, kompozice z roku 1924 pro klavír a orchestr, na jejímž základě vznikl o dvě desetiletí později stejnojmenný film nominovaný na Oscara a na cenu Zlatá palma na festivalu v Cannes. Dílo, jež je ukázkou originálního spojení elementů symfonické hudby s prvky hudby jazzové, znamenalo nejen počátek Gershwinovy koncertantní tvorby, ale rovněž zajistilo svému autorovi trvalé místo ve světovém symfonickém repertoáru.
Závěr slavnostního večera obstarají melodie z West Side Story, jednoho z nejslavnějších muzikálů všech dob z roku 1957, který se již v roce 1961 dočkal úspěšného filmového zpracování. O tom svědčí krom jiného zisk deseti Oscarů včetně ocenění pro Leonarda Bernsteina za nejlepší hudbu. Bernsteinovy Symfonické tance jsou hudebním průřezem z West Side Story, devítidílnou orchestrální suitou vzájemně propojených částí, v níž nechybí takové tance jako mambo nebo cha-cha či proslulá píseň Somewhere.
Hlavní partner koncertu: