St, 20. 11. 2024, 19.00 hodin
B3 SEVERSKÁ MOZAIKA
Místo konání: Kongresové centrum Zlín | Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s. | Vstupné: 390,- 330,- 280,-
Milan Al-Ashhab housle
Adam Sedlický dirigent
Filharmonie Bohuslava Martinů
Bedřich Smetana
Valdštýnův tábor, symfonická báseň op. 14
Jean Sibelius
Koncert d moll pro housle a orchestr, op. 47
Edvard Grieg
Symfonické tance, op. 64
Listopadovému večeru bude dominovat hudba zrozená na severu Evropy a současně tvorba tří skladatelských osobností, které jsou ve svých rodných zemích pokládány za zakladatele národní hudby.
Roku 1857 navštívil Bedřicha Smetana ve Výmaru skladatele Franze Liszta, a krom inspirujícího osobního setkání se zde litomyšlský rodák vůbec poprvé přímo seznámil s útvarem symfonické básně, v němž dochází k propojení hudební řeči s mimohudebními představami. Koncepce tohoto žánru Smetanu přímo fascinovala. Silně ovlivněn touto zkušeností následně pojal úmysl vytvořit kompozici založenou na podobné bázi. V té době Smetana pracovně pobýval ve švédském Göteborgu, kde působil po dobu pěti let jako ředitel Filharmonické společnosti a hudební pedagog. A právě tam, na jihu Švédska, vznikla trojice jeho programních opusů zkomponovaných po vzoru Lisztových symfonických básní a inspirovaných dějinnými náměty vycházejícími z anglosaské i české historie a severské mytologie. Jedním z nich byl Valdštýnův tábor, symfonický obraz líčící podvečer, noc a ráno ve vojenském táboře, který otevře pořad tohoto koncertu.
Jean Sibelius bezpochyby patří k nejvýznačnějším autorům, které světu dala země tisíce jezer. Sibelius prakticky odmala hrál na housle, v jisté životní fázi dokonce toužil po kariéře houslového virtuosa. Není proto příliš s podivem, že roku 1899 u něj vyvstala myšlenka vytvoření koncertu pro housle s doprovodem orchestru. Počáteční práce na tomto typu kompozice Sibelius zahájil v roce 1902 a již následujícího roku se výsledné podoby dočkal jeho dnes již legendární houslový koncert d moll. Provedení tohoto opusu skrývajícího obrovský emocionální náboj a přinášejícího mrazivý dotyk severu se ujme houslista Milan Al-Ashhab, mimo jiné vítěz prestižní Mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni nebo prominentní New York Concert Artists and Associates.
Norskou skladatelskou školu nebude reprezentovat nikdo jiný než největší komponista země fjordů Edvard Grieg. Druhá polovina koncertu bude patřit jeho Symfonickým tancům, čtyřdílnému romantickému cyklu protkanému norskými lidovými motivy a lidovou nápěvností skladatelova rodného kraje.