Čt, 22. 4. 2021, 19:00 hod.
A6 TVÁŘE SEVERU - koncert zrušen
Místo konání: Kongresové centrum Zlín | Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s. | Vstupné: 290,- 250,- 210,-
Koncert se ruší.
Pro majitele vstupenek zrušených koncertů:
Pokud jste si v této sezoně zakoupili vstupné na jednotlivé koncerty jiných abonentních cyklů či mimořádné koncerty, jež se neuskutečnily a byly zrušeny, máte dvě možnosti:
- Budeme vděčni, pokud nám budete chtít vyjádřit podporu a vzdáte se vstupného. Pomůžete nám překonat toto náročné období.
- Máte právo na vrácení vstupného. Žádost můžete podat od 17. 3. do 27. 4. 2021 mailem (pokladna@filharmonie-zlin.cz, gargulakova@filharmonie-zlin.cz, propagace@filharmonie-zlin.cz). Finanční obnos budeme zasílat pouze bankovním převodem! Pro transakci k žádosti přiložte originály vstupenek (e-mailem stačí kopie) a potřebné bankovní údaje.
Prosíme o dodržení všech zmíněných termínů, později nebudeme moci na Vaše požadavky reagovat.
V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit e-mailem (pokladna@filharmonie-zlin.cz, gargulakova@filharmonie-zlin.cz, propagace@filharmonie-zlin.cz) nebo telefonicky (734 641 782, 739 683 675, 734 641 781).
HUGO ALFVÉN
Švédská rapsodie č. 1 „Midsommarvaka", op. 19
JOHANN NEPOMUK HUMMEL
Koncert pro trubku a orchestr Es dur
EDVARD GRIEG
Peer Gynt, suita č. 1, op. 46 a č. 2, op. 55
JURAJ BARTOŠ, trubka
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent
Rapsodie švédského pozdně romantického skladatele Huga Alfvéna otevře v pořadí šestý koncert abonentní řady A. Skladba zvaná Midsommarvaka, neboli Svatojánská noc, patří pravděpodobně k nejznámějším dílům tohoto v naší zemi poněkud pozapomenutého hudebního autora. Ve své podstatě se jedná o orchestrální fantazii, v rámci níž Alfvén zpracoval několik švédských lidových melodií. Skladba je tak hudebním znázorněním starošvédských svatojánských oslav, v jejichž průběhu se podobně jako v našich končinách zpívalo a tančilo okolo vztyčené májky.
Koncert pro trubku a orchestr Es dur (původně komponovaný v hlavní tónině E dur) skladatele a rodáka z Prešpurku Johanna Nepomuka Hummela dozajista náleží k stěžejním dílům trubkové literatury. Autor jej zkomponoval pro slavného trumpetového virtuóza a vynálezce klapkové trubky Antona Weidingera. Ten koncert provedl v premiéře na Nový rok 1804 u příležitosti Hummelova jmenování do funkce kapelníka orchestru na dvoře hraběte Esterházyho. I po více než 200 letech od svého vzniku se Hummelova kompozice stále těší velké oblibě mezi interprety i posluchači. V pozici sólisty se tentokrát představí slovenský trumpetista Juraj Bartoš, držitel dvou cen Slovenského hudebního fondu a taktéž někdejší finalista Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara.
V roce 1867 spatřil světlo světa Peer Gynt, dramatická báseň o pěti dějstvích norského literáta Henrika Ibsena. Téhož roku Ibsen požádal svého krajana Edvarda Griega o zkomponování scénické hudby k jeho hře. Výsledná podoba hudebně-jevištního díla se setkala s velkým ohlasem, a záhy proto skladatel extrahoval několik hudebních částí, aby své hudbě zajistil i koncertní život. Vznikla tak dvojice suit, každá o čtyřech částech, jež bez nadsázky zajistila svému autorovi celosvětovou popularitu.
Orchestr Filharmonie Bohuslava Martinů bude řídit jeho šéfdirigent Tomáš Brauner.