Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 30. 9. 2021, 19.00 hodin

B1 ŠPAČKOVÁ | KRUŽÍK

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

MICHAELA ŠPAČKOVÁ, fagot
ROBERT KRUŽÍK, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

JOHANNES BRAHMS
Variace na Haydnovo téma, op. 56a
JOHANN NEPOMUK HUMMEL
Koncert pro fagot a orchestr F dur
PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Symfonie č. 4 f moll, op. 36


Úvodní koncert abonentní řady B přivítá Michaelu Špačkovou, špičkovou českou fagotistku a držitelku mnoha ocenění z prestižních mezinárodních soutěží, jež se naposledy představila zlínskému publiku v roce 2014 v rámci festivalu Talentinum.

Za řízení šéfdirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Roberta Kružíka zazní program sestavený z hudby období přelomu klasicismu a romantismu i díla velkých skladatelských postav 2. poloviny 19. století. Na vznik Variací na Haydnovo téma mělo zásadní vliv setkání Johannesa Brahmse s tehdejším knihovníkem vídeňské filharmonie Ferdinandem Pohlem, jenž toho času pracoval na biografii skladatele Josepha Haydna. Knihovník tehdy Brahmsovi ukázal část notového přepisu Haydnova Divertimenta B dur, jehož druhá věta obsahuje melodii zvanou Chorál sv. Antonína. Její autorství se v průběhu historie stávalopředmětem nejrůznějších sporů, přičemž řada teoretiků se přiklání k názoru, že skutečným autorem zmíněného nápěvu byl Haydnův žák Ignaz Pleyel. To však nebránilo Brahmsovi v tom, aby si původní melodickou linii vypůjčil a na jejím základě vystavěl své symfonické variace. Vznikl cyklus o osmivariacích, který následně graduje částí komponovanou ve formě barokní passacaglie a závěrečným efektním finále.

Koncert pro fagot a orchestr F dur prešpurského rodáka Johanna Nepomuka Hummela byl až do poloviny 50. let minulého století prakticky neznámý. Teprve v uvedeném období jej objevil renomovaný americký pedagog a hudebník Himie Voxman, jemuž se podařilo dílo vypátrat v katalogu rukopisů londýnského Britského muzea. Od té doby se tato kompozice, jejíž vznik se datuje do období kolem roku 1805, začala čím dál více prosazovat na koncertní pódia a dnes je trvalou součástí repertoáru celé řady světových fagotistů. Hummelův jediný fagotový koncert zachovává veškeré znaky typické pro hudbu pozdního klasicismu a vyniká zejména svými nápaditými melodiemi i náročnými virtuózními pasážemi.

Závěr koncertu obstará Symfonie č. 4 Petra Iljiče Čajkovského, dílo, jehož základem se stala myšlenka nepřemožitelného osudu, kterému není možno uniknout. Symfonie vznikala v průběhu 1877–78 a i přes silnou kritiku, která se brzy po premiéře na dílo i jejího autora snesla, si postupně získala velkou přízeň publika. Dodnes zůstává jednou z nejčastěji uváděných symfonií konce 19. století a mnohými je považována za nejkvalitnější Čajkovského orchestrální počin.

 

30. září 2021 od 18.00 hodin bude možné se nechat otestovat přímo v místě konání akce, kde budou mít stánek Vaše laboratoře. Zájemce musí mít u sebe kartičku zdravotní pojišťovny. Prováděny budou pouze testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. 

 

OPATŘENÍ V RÁMCI POŘÁDÁNÍ KULTURNÍCH AKCÍ:

Návštěvníci musí písemným potvrzením, které předloží u vstupu spolu se vstupenkou, splnit jednu z následujících podmínek:
- 14 dní po 2. dávce očkování 
- Po prodělání nemoci COVID-19 platí imunita 180 dní
- Negativní POC antigenní test ne starší 72 hod nebo negativní PCR test ne starší 7 dní, u dětí do 6 let není testování požadováno

Při účasti na koncertě je návštěvník povinen zajistit ochranu dýchacích cest respirátorem.

Podmínky pořádání koncertu jsou řešeny v souladu s aktuálními nařízeními Vlády ČR.

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika