Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

B

Čt, 27. 1. 2022, 19.00 hodin

B4 BRAUNER | ŽÍTKOVSKÁ BOHYNĚ

Místo konání: Kongresové centrum Zlín  |  Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.  | 

18.15 hodin Povídání o hudbě - NEKONÁ SE

 

18.30 hodin vernisáž výstavy Žítkovská bohyně
Motivem žítkovských bohyní se inspirovali studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Jejich kresby, malby a fotografie si můžete při koncertě FBM prohlédnout ve foyer Kongresového centra Zlín. 

 

BARBORA DE NUNES-CAMBRAIA, mezzosoprán
TOMÁŠ BRAUNER, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

 

LEOŠ JANÁČEK
Adagio pro orchestr, JW VI/5
ZOLTÁN KODÁLY
Háry János, orchestrální suita z opery
JAN VIČAR
Žítkovská bohyně, fantazie pro symfonický orchestr s mezzosopránovým sólem
MIECZYSŁAW WEINBERG
Rapsodie na moldavská témata, op. 47/1

 


V pořadí čtvrtý koncert abonentní řady B nabídne hudbu čtyř skladatelů, kteří se v rámci své kompoziční tvorby nechali nezřídka inspirovat folklorními náměty či přímo lidovými melodiemi.

Neobyčejná schopnost Leoše Janáčka zpracovat lidovou píseň do mimořádné podoby skladatele proslavila téměř po celém světě. Jeho Adagio pro orchestr však zcela nepochybně není komponováno na základě některého z folklorních nápěvů. Melancholická pozdně romantická kompozice vznikla roku 1890 a s největší pravděpodobností byla Janáčkovou bezprostřední hudební reakcí na smrt jeho dvouletého synka Vladimíra.

Podobně jako Leoš Janáček byl i Zoltán Kodály vášnivým sběratelem lidových písní, což se pochopitelně znatelně promítlo v jeho vlastní kompoziční tvorbě. Roku 1926 vytvořil lidovou hru se zpěvy a tanci pojmenovanou Háry János na motivy básně maďarského básníka Jánose Garaye. O rok později pak skladatel sestavil šestidílnou suitu sledující v základních obrysech děj původní hry. Dílem prostupuje všudypřítomný lidový hudební prvek, zejména v části Intermezzo, které je pozoruhodnou stylizací maďarského verbuňku s cimbálem jakožto nástrojem symfonického orchestru.

Orchestrální fantazie Žítkovská bohyně je kompozicí pocházející z pera olomouckého skladatele, muzikologa a pedagoga Jana Vičara. Již svým názvem odkazuje na magické vědmy, které v oblasti Moravských Kopanic po staletí léčily, zaříkávaly, či dokonce věštily budoucnost. Nejedná se ovšem o hudební dílo folklorní, nýbrž o skladbu inspirující se folklorním námětem. Velmi sugestivní kompozice sestává ze čtyř kontrastních dílů (Žítková, Vyškovec, Zaříkání bouře a Chabová) s využitím ženského hlasu v předposlední části. V roli podmanivé Žítkovské bohyně zaříkávající bouři se představí česká mezzosopranistka Barbora de Nunes-Cambraia, která se pravidelně představuje na domácích i zahraničních operních scénách.

Večer uzavře bryskní Rapsodie na moldavská témata původem polského skladatele Mieczysława Weinberga. Skladba je originálním souborem moldavských lidových melodií, temperamentních i těch melancholických, a vrcholí radostným a doslova nezastavitelným tancem.

Celý program bude proveden pod dirigentskou taktovkou Tomáše Braunera.

 

 

Děkujeme, že jste všichni k sobě i k nám ohleduplní a dodržujete aktuální opatření. 

 

 

Informace pro majitele vstupenek

Od 22. 11. 2021 se mimořádným opatřením vlády mění podmínky, za jakých se mohou konat koncerty. Majitelům vstupenek a abonentek, kteří tyto podmínky nesplňují a nemohou se tedy koncertu účastnit, chceme vyjít vstříc.

Nabízíme možnost vyměnit si vstupenku či poměrnou část abonentky za poukaz ve stejné částce. Hotovost za vstupné nevracíme. Tento poukaz mohou posluchači využít na nákup vstupenek na koncerty Filharmonie Bohuslava Martinů do 30. 6. 2022.

Vstupenky můžete měnit na pokladně FBM, popřípadě se obraťte na naše pokladní prostřednictvím mailu či telefonu (pokladna@filharmonie-zlin.cz, 577 005 742, 605 110 343, 734 641 782).

Vstupenku lze vyměnit za poukaz pouze PŘED termínem koncertu, na který byla zakoupena.

 

 

OPATŘENÍ V RÁMCI POŘÁDÁNÍ KULTURNÍCH AKCÍ:

Návštěvníci musí u vstupu spolu se vstupenkou předložit i potvrzení s QR kódem, že splňují jednu z následujících podmínek:

- 14 dní od dokončení očkování 
- potvrzení o prodělané nemoci - imunita platí 180 dní od potvrzení pozitivity

RT-PCR test starý nejvýše 72 hodin bude možné doložit pouze u:
a) u osob do 18 let
b) u osob, které se nemohou podrobit očkování pro kontraindikaci
c) u osob očkovaných proti covidu-19, pokud
          - od aplikace první dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu neuplynula doba 14 dnů
          - v případě dvoudávkového schématu nebyla dosud podána druhá dávka očkovací látky a od aplikace první dávky očkovací látky neuplynula maximální doba stanovená pro aplikaci druhé dávky očkovací látky
          - od aplikace druhé dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu neuplynula doba 14 dnů

Děti do 12 let žádné potvrzení předkládat nemusí.

 

Při účasti na koncertě je návštěvník povinen zajistit ochranu dýchacích cest respirátorem.

 

Podmínky pořádání koncertu jsou řešeny v souladu s aktuálními nařízeními Vlády ČR.

 

Kongresové centrum Zlín

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika

Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s.

  • Ulice: nám. T.G. Masaryka 5556
  • Město: Zlín
  • PSČ: 760 01
  • Stát: Česká republika