Út, 16. 10. 2018, 19:00 hod.
K1 PRVNÍ DÁMY MASARYKOVY
Místo konání: Kongresové centrum Zlín | Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s. |
František Škroup: Smyčcový kvartet č. 1, op. 24
Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet Es dur č. 10, op. 51 „Slovanský" (výběr)
Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet e moll, č. 1 „Z mého života" (výběr)
Leoš Janáček: Smyčcový kvartet č. 1, z podnětu Tolstého Kreutzerovy sonáty (výběr)
DOLEŽALOVO KVARTETO:
Václav Dvořák, housle
Jan Zrostlík, housle
Martin Adamovič, viola
Vojtěch Urban violoncello
Valérie Zawadská, mluvené slovo
Projekt připomene ženy rodiny Masarykovy, které nestály vždy v pozadí, ale přitom se o nich historikové při vzpomínkách na dobu vzniku samostatného Československa mnoho nezmiňují. Během večera budou čteny výňatky z korespondence manželky Tomáše Garrigua Masaryka Charlotty a také jejich dcery Alice, pocházející především z doby před vznikem, během a také bezprostředně po založení Československa v roce 1918.
Hudební část projektu byla zvolena také velice tematicky. František Škroup je totiž autorem písně Kde domov můj; její melodie poprvé zazněla v prosinci roku 1834 v pražském Stavovském divadle v autorově hře Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka a posléze se stala státní hymnou našeho státu. Antonín Dvořák je považován za prvního opravdu světově proslulého českého skladatele, který své slovanské a české inspirace zviditelnil naprosto mimořádným způsobem. Oproti tomu Leoš Janáček je pokládán za novátora 20. století, který osobně zažil vznik republiky a jejích prvních desetiletí. Alice Garrigue Masaryková, dcera „tatíčka Masaryka", byla veřejná činitelka, zakladatelka a první předsedkyně Československého červeného kříže, která usilovně bojovala za zlepšení sociální situace a vzdělávaní žen.
Produkci realizuje přední české komorní těleso – Doležalovo kvarteto, založené již roku 1972. Mluveného slova se ujme česká herečka a jedna z nejoceňovanějších českých dabérek, rodačka ze Šternberka Valérie Zawadská.