Čt, 14. 10. 2021, 19.00 hodin
A1 DŘÍZAL | DVOŘÁK | SUK
Místo konání: Kongresové centrum Zlín | Pořadatel: Filharmonie Bohuslava Martinů, o.p.s. |
18.15 hodin Povídání o hudbě - NEKONÁ SE
MARTIN KASÍK, klavír
ROBERT KRUŽÍK, dirigent
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ
JAN RYANT DŘÍZAL
Slunovrat SVĚTOVÁ PREMIÉRA
ANTONÍN DVOŘÁK
Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33
JOSEF SUK
Praga, symfonická báseň, op. 26
Nový šéfdirigent, přední pianista a program sestavený ryze z děl českých autorů s jednou světovou premiérou.
Tak lze stručně charakterizovat úvodní koncert abonentního cyklu A, který otevře kompozice Jana Ryanta Dřízala, jednoho z nejvýraznějších představitelů mladé české generace hudebních skladatelů. Jeho Slunovrat je komponován ve formě slavnostní předehry v neofolklórním stylu, jež se z velké části nechává inspirovat ikonickými obrazy slavného malíře Joži Uprky. Skladba, která je do jisté míry hudebním ztvárněním pohanské oslavy svatojánské noci, vznikla z podnětu Filharmonie Bohuslava Martinů a v rámci tohoto večera bude uvedena vůbec poprvé.
Jediný klavírní koncert Antonína Dvořáka se naopak již dočkal nesčetného množství repríz. Ostatně za 145 let od svého vzniku zazníval v koncertních síních bezmála po celém světě. Dvořák měl ke klavíru velmi kladný vztah, přičemž jeho známý výrok o tom, že „Dobrá muzika musí též na pianě znít!“, je zcela vypovídající. Skladatel záměrně nenavazoval na chopinovsko-lisztovskou tradici klavírních koncertů vyznačujících se zejména obrovským množstvím vysoce virtuózně stylizovaných pasáží, a hlavní důraz naopak kladl na samotný hudební obsah díla. Sólový part se tedy sice nevyznačuje nikterak oslnivou virtuozitou, přesto je Dvořákův koncert technicky mimořádně náročným kusem. Po dokončení jej autor dedikoval Eduardu Hanslickovi, přednímu hudebnímu kritikovi, teoretikovi a estetikovi. Dílo provede za doprovodu orchestru zlínské filharmonie renomovaný klavírista Martin Kasík, který v průběhu své umělecké kariéry koncertoval v takových sálech, jako je například amsterdamská Concertgebouw, Tohnhalle Curych, sál Berlínské filharmonie, Gewandhaus Lipsko, Auditorio de Barcelona, tokijská Suntory Hall nebo hala Finlandia v Helsinkách.
Dvořákův zeť Josef Suk byl nejen výjimečným hudebním skladatelem, ale také vynikajícím houslistou. Po více než čtyři desetiletí působil na pozici druhého houslisty ve slavném Českém kvartetu, které s velkým ohlasem koncertovalo takřka po celé Evropě. A právě při jednom ze zahraničních zájezdů tohoto tělesa se Sukovi zastesklo po rodné domovině. Skladatel si rozvzpomenul na verše básně Svatopluka Čecha opěvující krásy města Prahy a pod tímto dojmem počal komponovat symfonickou báseň později pojmenovanou Praga. Skladba, v níž se snoubí Sukův jedinečný lyrismus s dramatickými a zvukově monumentálními pasážemi, doznala své výsledné podoby roku 1904 a je jedinečnou hudební oslavou „Matičky stověžaté“.
14. října 2021 od 18.00 hodin bude možné se nechat otestovat přímo v místě konání akce, kde budou mít stánek Vaše laboratoře. Zájemce musí mít u sebe kartičku zdravotní pojišťovny. Prováděny budou pouze testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
OPATŘENÍ V RÁMCI POŘÁDÁNÍ KULTURNÍCH AKCÍ:
Návštěvníci musí písemným potvrzením, které předloží u vstupu spolu se vstupenkou, splnit jednu z následujících podmínek:
- 14 dní po 2. dávce očkování
- Po prodělání nemoci COVID-19 platí imunita 180 dní
- Negativní POC antigenní test ne starší 72 hod nebo negativní PCR test ne starší 7 dní, u dětí do 6 let není testování požadováno
Při účasti na koncertě je návštěvník povinen zajistit ochranu dýchacích cest respirátorem.
Podmínky pořádání koncertu jsou řešeny v souladu s aktuálními nařízeními Vlády ČR.